ЕЛЕКТРОННИЙ ЦИФРОВИЙ ПІДПИС
Електронний цифровий підпис (ЕЦП) використовується юридичними та фізичними особами як аналог власноручного підпису для надання електронному документу юридичної сили. Це стало можливим з січня 2004 року, коли в дію вступив Закон України «Про електронний цифровий підпис», в якому чітко визначені поняття, сфери застосування і юридична сила електронного цифрового підпису. Завдяки йому електронні документи, підписані електронним цифровим підписом, отримали юридичну силу.
Електронний підпис - це дані в електронній формі, які приєднуються до інших електронних даних або логічно з ними пов'язані, і призначені для ідентифікації передплатника цих даних.
Електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманий в результаті криптографічного перетворення набору електронних даних, який приєднується до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати особу підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
Електронний цифровий підпис може використовуватися юридичними і фізичними особами як аналог власноручного підпису для надання електронному документу юридичної сили. Юридична сила електронного документа, підписаного ЕЦП, еквівалентна юридичній силі паперового документа з власноручним підписом правомочної особи і печаткою.
ЕЦП володіє всіма основними властивостями власноручного підпису:
- засвідчує те, що отриманий документ надійшов від його підписала особи;
- гарантує цілісність і захист від спотворення і внесення виправлень в підписаний документ;
- не дає можливості особі, яка підписала документ, відмовитися від зобов'язань, які він взяв на себе, підписуючи цей документ.
ПЕРЕВАГИ ЕЦП
Всебічна економія ресурсів і удосконалення бізнес-процесів на підприємстві
Ведення електронного документообігу на підприємстві істотно скорочує об'єми паперової бухгалтерської документації, економить час співробітників і витрати підприємства, пов'язані з укладанням договорів, оформленням платіжних документів, а також їх пересилання. Документи можуть бути підписані ЕЦП і передані за призначенням протягом декількох секунд.
Простота і зручність у використанні
Використання ЕЦП на подив просто і доступно будь-якій людині, незалежно від рівня володіння персональним комп'ютером, освіти і роду занять.
Конфіденційність інформації
Конфіденційність інформації (неможливість доступу до неї особам, у яких немає секретного ключа) забезпечується завдяки надійним криптографічним перетворенням.
Безпека інформації
Безпека використання ЕЦП гарантується тим, що надійні засоби, які використовуються для роботи з ЕЦП, проходять експертизу в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Можливість введення електронного документообігу з державними структурами
Зручність використання одних і тих же засобів ЕЦП при обміні даними з усіма міністерствами, відомствами, при подачі звітності в будь-які контролюючі органи, які беруть звіти в електронному вигляді на території України.
Ведення ділових відносин на сучасному рівні
Використання ЕЦП істотно прискорює проведення будь-яких комерційних операцій і виключає необхідність додаткових зустрічей і багатогодинних переговорів.
ЗАХИЩЕНІ НОСІЇ ЦИФРОВОГО ПІДПИСУ
Для кожного особистого ключа використовується окремий носій
Надійний захист
від несанкціонованого доступу |
при генерації секретного ключа |
при підписанні e-документів |
при зберіганні цифрового підпису |
обов'язкові для державних установ з 17.08.2017 згідно до постанови Кабінету Міністрів України №1452; | |
рекомендовані для захисту ЕЦП на кожному підприємстві, незалежно від форми власності. |
ЗАХИЩЕНІ НОСІЇ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ ЕЦП
695 грн |
SecureToken-337М (обсяг пам'яті 36 кбайт, виконаний у вигляді флешки в пластиковому корпусі, призначений для зберігання ЕЦП); |
965 грн |
SecureToken-337К (обсяг пам'яті 36 кбайт, виконаний у вигляді флешки з металевим USB роз’ємом, призначений для зберігання ЕЦП); |
1580 грн |
SecureToken-337F (обсяг пам'яті: від 4 до 32 Гбайт, виконаний у вигляді флешки з металевим USB роз’ємом, дозволяє зберігати ЕЦП і особисті дані клієнта). |
НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ:
Кодекси України
Господарський кодекс України № 435-IV від 16.01.2003 р.
Цивільний кодекс України № 436-IV від 16.01.2003 р.
Закони України
Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» № 755-IV від 15.05.2003 р.
Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» № 851-IV від 22.05. 2003 р.
Закон України «Про електронний цифровий підпис» №852-IV від 22.05.2003 р.
Закон України «Про нотаріат» № 3425-XII від 02.09.1993 р.
Постанови
Постанова Верховної Ради України «Про затвердження положень про паспорт громадянина України, про свідоцтво про народження та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон» № 2503-XII від 26.06 1992 р.
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності» №1452 від 28.10.2004 р.
Укази
Указ Президента України «Про дипломатичний та службовий паспорти України» №153-98 від 26.02.1998 р.
Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок видачі і засвідчення підприємствами, установами й організаціями копій документів, що стосуються прав громадян» №9779-Х від 04.08.1983 р.
Накази
Наказ Держспоживстандарту України «Про затвердження Національного стандарту України. Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів. ДСТУ 4163-2003» №55 від 07.04.2003 р.
Наказ Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України «Про затвердження Правил посиленої сертифікації» №3 від 13.01.2005 р. (із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 50 від 10.05.2006 р.)
Наказ Державного комітету статистики України «Про затвердження форми довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України» №164 від 12.06.2007 р.
Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» №88від 24.05.1995 р.
Листи
Лист Міністерства юстиції України №19-45-1590 від 10.01.2005 р.Регламент роботи АЦСК ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна»